На всички са ни известни "бабините рецепти", с които сме лекувани още от деца. Едва ли има някой, който да не е опирал до компрес от тиква или не е смукал небечекер при кашлица. А с какво се лекуват по света? Време е да разберете.
Шри Ланка: Кокосови орехи
Средностатистическият жител на Шри Ланка яде по 116 кокосови ореха на година. Причината е не само огромното количество, с което разполага острова, а изключително полезните съставки, съдържащи се в тях. Проучвания сочат, че обитателите на този тропически рай боледуват два пъти по-малко от американците. Вярваме, че кокосовите орехи са основната причина за доброто им здраве и оставяме топлия климат и чистия въздух на заден план.
Индонезия: Джинджифил
Индонезия е страната, в която се отглежда най-много джинджифил. Това е и мястото, където се консумира най-много от него. Местните жители не само прибавят този ароматен корен към картофените си ястия, а го използват за направата на чай, бонбони, хляб и множество други вкусотии. Учените от Станфордския университет са доказали лечебната сила на джинджифила и по-точно - благотворното му влияние върху сърцето. Ежедневната му консумация може да намали производството на триглицериди (мазнини, запушващи артериите) с 27%.
Индия: Куркума
В Индия това не е просто ароматна подправка. Куркумата поддържа нивата на кръвна захар в нормални нива. Тази магическа подправка подпомага работата на панкреаса и засилва производството на инслулин. Прибавяйте поне половин лъжичка към ястията си, за да усетите благоприятния й ефект.
Япония: Гъби
Японските гъби, освен храна, са и за лекарство. Добавянето на най-малко половин чаша от тях към дадено ястие понижава холестерола с 30 на 100. Гъбите са пълни с антиоксиданти, които предпазват от запушване на артериите от мазнини.
Мексико: Алое Вера
Традиционните медици в Мексико препоръчват алое вера като средство за справяне с кожни възпаления и обриви. Лечебното растение увеличава нивото на влажност на кожата и я прави устойчива на дразнители (химикали, сапуни).
Нова Зеландия: Мед
Натуралният мед присъства като съставка в редица оздравителни рецепти. В непастюризирано състояние той унищожава почти 100% от бактериите и вирусите, попаднали в организма. Медът е и перфектен имуностимулатор. Ако все още не сте се възползвали от лечебните му свойства, време е да вземете пример от новозеландците.