Чувствате ли се гладни, въпреки че преди малко сте хапнали? Ами ако ви кажем, че има храни, които всъщност ви карат да огладнявате? "Гладът е резултат на много сложни взаимодействия, които възникват в стомаха, червата, мозъка, панкреаса и кръвта.", казва д-р Сю Декотис специалист по отслабване.
Ето 5 храни и напитки, който ви карат да се чувствате с празен стомах:
1.Бялото брашно
Бялото брашно се използва за направата на бял хляб. Като цяло брашното е лишено от външната си обвивка при смилане и така не приемате нужните ви фибри.
В скорошно проучване, проведено в Испания са се следили хранителните навици и теглата на повече от 9000 души. Установено е, че тези, които са консумирали два пъти повече бял хляб имат 40% по-висок риск от затлъстяване или качване на наднормено тегло.
2. Сок
СИгурно мислите, че прясно изцедения сок е доста полезен. Всъщност тези здравословни напитки съдържат единствено изцедения сок и цялата захар от любимите ви плодове. Всичката пулпа от плодовете, заедно с фибрите остават в боклука. Това означава, че една чаша сок си играе с кръвната ви захар, докато предизвика отново чувство на глад. За препоръчване е да използвате целите плодове и си направете нещо като нектар. Ако все пак обичате да пиете сок, просто го комбинирайте с приема на полезни фибри - например пълнозърнеста филийка хляб.
3. Закуски за бързото хранене
Почти всяка съставка в закуските имат за цел да ви накарат да огладнеете по-бързо. Например транс-мазнините възпаляват червата и намаляват способността на организма да контролира невотрансмитерите, които контролират чувството на глад. Царевичния сироп, който се среща в кифли, подправки и десерти причинява чувство за глад. Не на последно място огромното количество сол в закуските за бързо хранен ви дехидратират. Човек често бърка жаждата с глад и това ви кара да консумирате още храна.
4. Алкохол
Алкохолът силно намалява нивата на лептин в тялото ви. Според едно проучване, публикувано в Alcohol & Alcoholism, алкохола направо смачква нивата на този хормон във вашето тяло. Лептинът е отговорен да съобщи на мозъка, че в тялото има достатъчен резерв от енергия в мастните клетки и може да се извършват редица функции, които не включват консумирането на храна. С други думи, този хормон отговаря за глада.
5. Изкуствени подсладители
Независимо дали са във вашата диета и използвате подсладител в кафето си, вие приемате изкуствени подсладители постоянно. Намират се в содата, колата и още куп напитки и сладкиши. Изкуствените подсладители съдържат възбуждат мозъчните клетки и те очакват да получат порция енергия, чрез захарта. Като краен резултат може да се опитваме да ядем сладкиши цял ден, за да компенсираме разочарованието. С течение на времето този процес може да засегне центрове в мозъка, контролиращи глада.
Ако тази статия ви е харесала, дайте един лайк на страницата ни във Фейсбук: www.facebook.com/sportuvai.bg