Едва ли има човек, който хърка и да се гордее с това. Ако все пак се срещат и такива индивиди, тази статия не е за вас. Хъркането е проблем на редица хора по целия свят, а борбата с него не спира и до днес. Дихателният шум, издаван по време на сън е неприятен и изнервящ най-вече за партньора на хъркащия, но може да доведе до сериозни здравословни проблеми и за "извършителя". Ето защо хъркането е проблем, който не бива да се пренебрегва, а при необходимост налага и вземането на специални мерки.
Профилът на типичния хъркащ човек е: застаряващ мъж с едро телосложение, който пуши и не спортува. Разбира се, това правило има изключения, особено, ако неприятният звук е предизвикан от болестно състояние. Дразнещото състояние се среща най-често при мъже над 40-годишна възраст и при жени в менопаузата.
Хъркането се появява, когато се затрудни свободното преминаване на въздуха през носа или гърлото. Това може да бъде провокирано от неудобна позиция по време на сън, синузит, наднормено тегло, преяждане, настинка. Причините са много, по-важното е как да отървете от досадното хъркане.
Внимавайте за позицията на сън: Спането по гръб често провокира хъркане. При тази позиция езикът потъва назад и блокира притокът на въздух. Спането на една страна ще реши този проблем, а твърдата възглавница също ще ви окаже "първа помощ".
Не яжте пикантно преди лягане: Киселината в този вид ястия може да предизвика възпаление на гърлото и тъканите на горните дихателни пътища. Хапвайте лека и здравословна храна преди сън - ще си е по-леко и спокойно през цялата нощ.
Спрете нездравословните навици: Не сме първите, нито последните, които ще ви кажат, че пушенето и консумацията на алкохол вредят цялостно на организма ви. Ако искате да подобрите здравето и съня си, ограничете ги, или направо се откажете се от тях. Изборът е ваш.
За да спестите на партньора си тапите за уши, приспивателните, спането на дивана, вземете мерки. Ако нищо от споменатото не помогне, използвайте носни ленти. Не са секси, но със сигурност ще облекчат състоянието ви и ще ви помогнат да спите здрав и пълноценен сън.
Oще полезни съвети може да намерите и във Фейсбук страницата ни.