Един от най-популярните екстремни спортове днес са бънджи скоковете. Всеки любител на силните усещания със сигурност го е включил в листа си с покачващи адреналина преживявания. А е твърде вероятно и повечето от тях вече да са го отбелязали като изпълнено... и то не само веднъж. Ако и вие обмисляте да вържете ластиците за краката си и да полетите надолу с главата, ето малко информация, която може да ви се стори интересна.
Бънджи скоковете водят началото си от остров Пентекост в Тихия океан. Жителите на едно от местните племена са превърнали в традиция строенето на 25-метрови кули от бамбукови стъбла, откъдето младежите, завързани за краката с лиани, скачат, за да докажат своята зрялост и да заслужат честта да се наричат мъже. Като мярка за смелостта на младия човек се смята височината, от която скача, както и разстоянието, на което се намира от земята, когато увисне с главата надолу. Колкото по-големи са те - толкова по-смел е той. Тази практика се е запазила и до днес.
През 1977 година е осъществен първият съвременен бънджи скок. Четиримата смелчаци, скочили от 72-метров висящ мост в Клифтън, са членове на клуба за опасни спортове към Оксфордския университет. Младежите са арестувани веднага след екстремното си приключение и шумът около бънджи скоковете затихва. За около 10 години. През 80-те се възражда с пълна сила в Нова Зеландия, която е смятана за родина на съвременното бънджи. В началото на 90-те години се въвежда използването на ластични въжета при скоковете.
Голямата си популярност бънджи скоковете дължат на новозеландеца А.Дж. Хакет. Той прави този екстремен спорт световноизвестен като скача от Айфоловата кула в Париж. Събитието е отразено от медии по цял свят и постига грандиозен успех като привлича вниманието на милиони хора. След това паметно събитие бънджи скоковете започват да се практикуват във Франция, а постепенно и в останалите страни из Европа. В края на миналия век екстремните скокове се превръщат в занимание на любителите на силни усещания по целия свят.
В България този спорт се практикува от 1992 година. За баща на бънджито у нас се смята Росен Касабов, който прави два експериментални скока от Аспаруховия мост на 10 април същата година.
За повече информация относно организаторите на екстремното приключение и местата, където можете да усетите адреналина, който носи - тук.
Ако статията ви е харесала, споделете го с нас с коментар под нея или в чудната ни Фейсбук страница: www.facebook.com/Sportuvai.bg