Главоболието е често срещан дискомфорт при много от нас. Какви са причините да се появява и обръщаме ли достатъчно адекватно внимание на болките си? На тези въпроси ще ни отговорят колегите от Fitwell.bg. Съветваме ви да се задълбочите в това, което имат да ви казжат те.
Когато ни скове главоболие, често се фокусираме върху непосредствените симптоми и дори не се замисляме, че причинителят може да се намира извън главата... или малко по-надолу от нея.
Шийната (цервикална) част на гръбначния стълб е съставена от 7 прешлена (С1 – С7), между които излизат 8 нерва. Последните инервират различни части от главата, врата, раменете, ръцете и дланите. Някои от тях (С3 – С1) се намират в общи снопове с нерви, излизащи от черепа. Тази особеност може да ни изиграе лоша шега, тъй като мозъкът може да е умен, но много често не може да разграничи точното местонахождение на болка, произхождаща от шията, и я припознава като главоболие.
Неприятното е, че такива поводи в нашето ежедневие въобще не липсват – като се започне от начина, по който превиваме гръб пред компютъра по цял ден, мине се през позата, в която работим с мобилния си телефон, и се приключи с положението на на тялото по време на сън.
Главоболието, произлизащо от врата, в медицината се нарича цервикогенно и може да обхване челото, слепоочията, очите, ушите или долната част на тила. Характерно за него е, че се влошава при движение в шията или продължително фиксиране в неподвижно положение. С други думи – трудно е да се разпознае, но може да бъде адресирано сравнително лесно чрез разтягане.
Когато чуят разтягане за врат, повечето хора не са сигурни какво се има предвид и това може да бъде проблем. Дори и специалисти, които се занимават с физическо възпитание, често тълкуват този тип стречинг като движение в долната част на врата (С7-С4) – нещо, в което по подразбиране сме (пре)достатъчно мобилни и е лесно постижимо. Обикновено зоната на дефицит е в горната шийна част (С3 – С1), която споменахме в началото на текста. Тя, на всичкото отгоре е и по-трудна за мобилизация. Целта на днешната статия е да ви даде информация как да преодолеете тази трудност.
Изглежда, сякаш човекът на снимката се опитва да се самоудуши, но това е само привидно. Позицията и формата на лявата ръка е такава, че да осигури опора на главата, без да затруднява дишането. Палецът и показалецът подпират челюстта по целия й контур, докато ръбът на дланта почива върху горната част на гърдите (ключиците).
Още по темата ще намерите тук.
След това не забравяйте да се отбиете в нашата Фейсбук страница, където ви чакат още много интересни материали.