Ако искате да възприемате нови знания по-лесно е добра идея да отделяте време за физически упражнения няколко часа след учене, гласят откритията в ново проучване.
Според изследването, публикувано в журнала "Съвременна биология” (Current Biology), усилената физическа активност около четири часа след мозъчна такава помага за устойчивото запаметяване на новата информация.
Експериментът е включвал запомняне на определена поредица от изображения, в което упражнение се включили 72 души в рамките на 40 минути. Част от участниците на произволен принцип са били инструктирани да започнат физически упражнения веднага след това, други да направят същото след 4 часа, а трета изобщо да не се упражняват.
След два дни провеждащите изследването направили рентгенови снимки на мозъците на участниците и проверили доколко са запомнили изображенията.
Тези, които предприели физическа активност след 4 часа, са показали по-добра памет от останалите. Дяловете от мозък, свързани с извикването на информация от паметта, също така са били по-активни.
Резултатите предполагат, че упражненията са предизвикали произвеждането на протеини, които "стабилизират” запомнянето на новата информация.
Откритието допълва данните от многобройни изследвания, които показват, че физическата активност е полезна за мозъка.
Малката група от участници обаче прави експеримента недостатъчно категоричен и работата на замесените учени тепърва ще се задълбочава.
Източник/БГНЕС