Искате ли да добавите вкус и сладост в храната си, без да се налага да слагате голямо количество бяла захар? На този въпрос отговор ни дават колегите от Kulinar.bg
Добавените захари не трябва да съставляват повече от 10% от енергията и калориите, които приемаме с храната.
Това е средно 70 грама за мъжете и 50 грама за жените. Ето ги и алтернативите на захарта в готвенето...
Мед
Той е натурален сладък течен продукт, направен от нектара на цветята и грижливо преработен от пчеличките.
Съставът му е от 80% натурални захари, 18% вода, 2 % минерали, витамини, полен и протеин. Фруктозата и глюкозата съставляват 70% от естественото съдържание на пчелната захар и балансът от двете определя дали медът е мътен и прозрачен.
Имайте предвид, че 100 грама пудра захар има 400 ккал и 100 грама въглехидрати, а в 100 грама мед се съдържат 330 ккал и 81 грама въглехидрати.
За разлика от трапезната захар, медът има антибактериален ефект и се ползва като лечебен продукт вече повече от 5000 години.
Нектар от американски столетник
Представлява подсладител, който се прави от няколко вида кактус в Мексико. Състои се най-вече от глюкоза и фруктоза.
Сиропът с около 1.5 пъти по-сладък от захарта и има подобни параметри като тези на меда.Има по-нисък гликемичен индекс и се ползва като заместител на захарта.
Плодове
Те съдържат проста захар – фруктоза, заедно с фибри, витамини и минерали. За да увеличите приема на фибри, трябва да заместите трапезната захар със плодово пюре, което да добавяте с киселото мляко, десертите и дори хляб, както е в рецептата за бананов хляб.
Плодовите корички са пълни с антиоксиданти и могат да се прибавят към смуути или рецепти с месо, най-вече филе.
Декстроза
Направена от царевица, декстрозата е подформа на глюкозата, монозахарид или просто захар. Може да бъде закупена в течна или прахообразна форма.
Добива популярност като заместител на захарта, тъй като е смятана за "добра" част от захарта. Някои атлети използват декстроза на пудра след състезание, за да увеличат енергийните нива на мускулите.
Стевия
Стевията е известна още като "медна билка","билка със захарни листа" или просто стевия. Използвана като подсладител или заместител на захартастевията подслажда храната по-бавно като процес, но ефектът е по-дълъг от този на обикновената захар.
Имайте предвид, че сладостта на билката е над 30 пъти по-голяма от тази на захарта, което я прави най-сладкото растение.
Влиянието на стевия върху кръвната захар е положително, което прави билката изключително полезна и подходяща за хора, страдащи от диабет.