"Ски"! Какво си представяте като чуете тази дума? Да, отговорът е логичен, но истината е, че за да станат това, което са в момента, ските са преминали през доста метаморфози. Самият зимен спорт също. Но нека започнем отначало.
Историята на ските датира назад във времето от хилядолетия. Едва ли сте се замисляли, че хората от северните държави са ги използвали за транспортно средство, което, между другото, правят и до ден днешен. Но не е само това – данните за първите ски ни връщат около 4000 години назад във времето, защото в Русия именно, са намерени първите скални рисунки на скиори. А най-старият чифт ски, изследван някога, се намира в Музея в Стокхолм и е на повече от 4500 години. Древните викинги пък са разказвали легенди за това зимно пособие. Даже, представяте ли си, са имали Богиня на зимата и ските. Наричали я Скади и са я изобразявали с голям лък на гърба и ски на краката.
След това ските преминават през това дори да са успешно средство, използвано за предвижване на армията във войните на Севера. Една такава история ни разказва за подвига на шведския благородник Густав Ваза. Но какво общо имат ските, ще кажете? Имат, и още как. Ваза е тръгнал да бяга на ски от датчаните, когато са искали да окупират родината му. Той бива настигнат от свои сънародници и с тяхно убеждение вдигат бунт и побеждават датчаните. В чест на това, Ваза става крал на Швеция. А по-късно в страната започват да се организират всяка година чествания по изминатия маршрут от Ваза, който се оказва цели 90 км. Много хора са взели и участие в юбилейно ски състезание наречено "По стъпките на крал Густав”.
И всичко това се е случвало само на две дървени дъсчици с кожени връзки, с които се прикрепват за краката. Да, точно така са изглеждали и първите ски някога... А сега? Е, за днешния им вид също се е погрижил първо северняк. През 1868 г. норвежецът Сондре Норхайм създава първите по-модерни, стабилни и удобни ски. Точно с това се поставя началото и на масовото им използване, както и на самите ски спортове. А в България в музея в Чепеларе на Музейната експозиция на ските са представени над 100 чифта, като са подредени по реда на създаването им – от ръчно изработени до най-модерните за нашите дни.
Сега – говорейки си за ски, нека се огледаме навън. Има сняг – да. Грабвайте тогава вашите и бързо към планината. А ако нямате ски, има и други варианти. Истината обаче е една. Винаги начело на всички разнообразни зимни пособия за спорт, ще са любимите ни Две Дървени Дъсчици, придружени от обувчици и щеки.