Заедно с красотата и богатството, нашата култура поставя интелигентността като отправна точка за сравнение. Хората или са умни, или не. Психолозите и педагозите има тясно изготвени тестове, с които преценяват дали сте гении или работник. Всички поставени задачи в когнитивните тестове имат за цел да определят математическите ви умения, вербалната непринуденост, и пространствената визуализация.
Но какво ще стане ако сте музикален гении, който е с лош правопис...или с брилянтен лингвист, неразбиращ математиката. Стандартната идея за "обща интелигентност" се стреми да уеднакви всички хора. За жалост ние сме различни. Всеки има своя дарба и свое призвание. Не е нужно да сме перфектни във всичко. Трябва да бъдем себе си.
През 1983 година д-р Хаудър Гарднър, психолог и преподавател по неврология от университета в Харвард, развива теорията на множеството интелекти. Тук съществуват 8 типа интелигентност. В теста му се отразяват различните начини за взаимодействие със света и уникалната комбинация на всекичовек от различни качества и умения.
1. Пространствено ориентирана
Способността да се манипулират мащабни пространства (това правят пилотите и моряците), или форми на пространството (архитекти и шахматисти).
2. Телесно-кинестетична
Възможността да се използват по различен начин частите на тялото (ръце, крака, уста и други), за една цел или съгласуваност (като танцьор).
3. Музикална
Чувствителност към ритъма, тона, мелодията и тембъра. Може да доведе до възможността за развитие на певчески или инструментални таланти. Композирането и дирижирането не се изключват (певци, музиканти, композитори, диригенти).
4. Лингвистично
Чувствителност, към смисъла на думите. Специално внимание към звуците, ритъма и интонацията (поети, писатели).
5. Логически-математическа
Способността да се извършват логически решения и отношения между действия и символи (математик, учен).
6. Интерперсонална
Способността да си взаимодействате ефективно с другите. Чувствителност към другите настроения, чувства, темперамент и мотивация (преговарящ, лечител, социален работник).
7. Личностна
Чувствителност към нечии чувства, цели и тревоги. Този тип интелигентност не е конкретизирана в професионален план. Вместо това тя е цел за всеки индивид в съвременното общество.
8. Натуралистична
Силно ориентирани към природата, растенията и животните хора. Могат да се развиват в професии, обслужващи здравето на изброените (зоолог, ботаник, биолог и други).
Никой човек не се подвизава само в една от изброените области. Интелигентността ни е съвкупност от всички, просто в различни нива. Затова не се отъждествявайте с поставените ви в училище оценки преди години. Вие сте интелигентни хора.
Ако тази статия ви е харесала, дайте един лайк на страницата ни във Фейсбук: www.facebook.com/sportuvai.bg