Дори и ако не можем съзнателно да видим лицето на някой човек, мозъкът ни веднага е в състояние да направи бързо решение за това, колко надеждно е лицето.
Според ново изследване, публикувано в Journal of Neuroscience, мозъкът веднага определя до колко е надеждно дадено лице. Ето защо хората си правят прибързани заключения за другите и винаги прибързват с изграждането за мнение.
Изследователи показали на доброволци няколко снимки с хора. Целта на експеримента била, участниците да кажат до колко преценяват хората на снимките като надеждни. Доброволците имали достатъчно време да ги огледат, за да преценят по външните им белези, дали лицата на снимките им вдъхват доверие. Това доказало, че хората смятат лица с високи вътрешни вежди и изпъкнати скули за по-надеждни, а противоположните характеристики за ненадеждни. Твърдението не е ново, но за достоверността на експеримента, трябвало да бъде потвърдено.
Във втората част на експеримента, изследователите показали на отделна група участници същите изображения, но само за 30 милисекунди. Доброволците били свързани към мозъчен скенер, който да следи за активността им.
Въпреки че участниците в изследването не са били в състояние да обработват лицата на хората, мозъците им го направили. На скенера се забелязала силна активност на амигдалата. Това е част от мозъка, отговорен за социалното и емоционалното поведение. Установено било, че конкретните области на амигдалата са били активирани въз основа на решения за доверие или не към снимките.
Това изследване е доказателство, че мозъците ни съдят хората много преди ние да сме в състояние да ги преценим. Затова не се доверявайте на мислите си, а и по-добре изчаквайте малко, преди да отпишете някой.
Ако тази статия ви е харесала, дайте един лайк на страницата ни във Фейсбук: www.facebook.com/sportuvai.bg