Сигурно и вие преди 3-4 години сте си казвали, че модата Facebook ще отмине безславно, както се случи с други подобни платформи като My Space например. Е, вече никой не се съмнява, че Facebook не е просто тренд, а наложило се средство за общуване, информиране, себеизразяване. С други думи – начин на живот.
Какви плюсове и негативи предлага този начин на живот обобщаваме в следващите редове.
Ползи:
1. Повишавате самочувствието си.
Самият акт на постване на лична информация в мрежата се отразява вълшебно на увереността и настроението ви. Учените си обясняват това с факта, че във Facebook вие притежавате пълен контрол над имиджа си. Представяте тази част от себе си, която харесвате и искате светът да види.
2. Преодолявате срамежливостта си
Това е едно много симпатично качество, което обаче рано или късно ще ви попречи в професионален или личен план. Защо срамежливците се чувстват по-уверени в интернет?
Просто защото могат да черпят бекграунд информация за събеседниците си и така завързването на разговор им се струва много по-лесно.
3. Създавате по-силни приятелства
Далеч сме от мисълта, че всяко "сприятеляване" във Facebook e за цял живот и се превръща в действително вярно другарство. Затова пък връзката ви с приятели, които познавате извън социалната мрежа, става по-здрава, ако сте дружки и във въпросния портал. Учени от Lancaster University смятат, че споделените ви онлайн преживявания под формата на чатове, лични съобщения и споделяне на снимки заздравяват отношенията ви.
Рискове:
1. Води до депресия
Този въпрос е много спорен. Предполага се, че съществува сътояние, наречено "Facebook депресия", което е характерно най-вече за потребителите между 10 и 19 години. Според поддръжниците на тази теория заседяването в социалната мрежа и възникналото впоследствие депресивно състояние водят до употреба на наркотици, безразборен сексуален живот и агресивно поведение. Все още обаче не е ясно дали депресията е резултат от пребиваването във Facebook или развилите това ментално състояние не са били предразположени към него преди да започнат да използват платформата.
2. Разваля семейства
Във Facebook двамата партньори имат възможност да подновят отношенията си с бивши половинки или обекти на неосъществени копнежи. Ровенето в миналото най-често води до физическа или най-малкото емоционална изневяра. Резултатът: през 2009 в 20% от молбите за развод в САЩ Facebook е сред обстоятелствата, довели до решението за раздяла.
3. Предизвиква хранителни разстройства
Интернет е безкрайно поле на съвършенството. Във Facebook то присъства или под формата на атрактивни профилни снимки на приятели (често подправяни с Photoshop) или споделени снимки на известни личности (почти винаги преработени с Photoshop). Това се отразява пагубно върху самооценката на много млади момичета, които стигат до крайности в преследване на перфектна фигура.
Ако сте се решили в полза на Facebook, задължително ни последвайте на нашата страница. От това несъмнено само ще спечелите.