Изследването, с което колегите от Fitwell.bg ни запознават и са разчопкали в детайли е дело на доцент Мона Станчева и колектив от катедрата по химия на фармацевтичния факултет към Медицински университет "Проф. д-р Параскев Стоянов" - Варна. Рядко бихте намерили в българското интернет пространство толова задълбочен анализ на проучване, затова ви го представяме директно:
Изледването е публикувано още миналата година под наслов Retinol, alpha-tocopherol and fatty acid content in Bulgarian Black Sea fish species и може да бъде намерено на няколко места в интернет на английски език. Информацията в него може да се стори прекалено суховата и трудносмилаема за хората, които не са свикнали да четат подобен тип документи, затова реших да ви я представя тук във възможно най-сбит, сдъвкан и носещ конкретни ползи за вас като нормални хранещи се хора вид (за всички останали съм приложил изследването в оригинал).
Може би от заглавието се подразбира, че учените са имали за цел да установят нивата на витамин А (ретинол), витамин Е (алфа-токоферол) и мастни киселини (в това число омега-3 и омега-6) в няколко типични за България черноморски риби. Разгледани са четири вида - цаца (Sprattus sprattus), тревно попче (Neogobius rattan), сафрид (Trahurus medditeraneus ponticus) и карагьоз (Alosa pontica). Както самите автори пишат, и четирите риби са наловени от Черно море и закупени от варненския рибен пазар през пролетта на 2009 година. Веднага след това са замразени на температура от –20°C и съхранени за 48 часа. Преди анализа рибите са размразени, като от тях е взета ядлива проба под формата на филе с кожа. Всички посочени по-долу данни се отнасят за 100 грама от тази проба, като в началото на таблицата е даден средният грамаж на една риба от съответния вид.
Предполагам, че таблицата е достатъчно красноречива, но нека придружим цифрите в нея с няколко думи.
Цацата е с нисък риск от изчезване. Най-дребният от изследваните видове е (10 г) и е втори по съдържание на мазнини (2,5 г на 100 г ядливо месо с кожата). Характеризира се с най-високо съдържание на витамин А (142 мкг) и е трета по съдържание на витамин Е (701,2 мкг).
Попчето е уязвимо от изчезване, но не и застрашено. Второ е по големина от изследваните видове (45 г). Характеризира се с най-ниско съдържание на мазнини (1,6 г), витамин А (8,9 мкг) и витамин Е (308 мкг). То е и най-бедно на омега-3 мастни киселини (17,51%). При него е най-нисък процентът на наситени мазнини и най-висок процентът на полиненаситени мастни киселини, което ще рече, че липидният му профил не го прави подходящо за продължителна или агресивна термична обработка
Останалите риби играфики прочетете в сайта Fitwell.bg.