България
Избери друг град
Търси по карта
Търси по Спорт

Свалете гликемичния индекс за дълголетие

Прочитания: 141
30.08.2013 09:08 по статията работи: Кирил Русев

Който го свали първи, печели здраве и дълголетие :)

Източник: Thinkstock/Guliver

Що се отнася за здравословно хранене колегите от Fitwell.bg са ненадминати в компетентността си. Ето какво са ни подготвили този път.

 

Може би сте отворили настоящата статия от любопитство да разберете що за животно е гликемичният индекс. В такъв случай този увод е специално за вас. Гликемичният индекс, който за кратко ще наречем ГИ, служи като показател за способността на дадена храна да повиши кръвната ви захар. Той отразява с каква скорост въглехидратите се преобразуват в глюкоза и постъпват в кръвообращението ви. Принципно висок гликемичен индекс имат по-леснохраносмилаемите храни. Онези, които тялото разгражда до глюкоза много по-бързо, и в следствие се сдобива с много по-висока моментна кръвна захар. Последното е не е добра идея поради две основни причини.

 

Първата е, че високата глюкоза предизвиква обилна секреция на инсулин в тялото. Многото инсулин, от своя страна, става причина за "прибирането" на прекомерно количество захар от кръвта в клетките. Това води до хипоглигемия (ниска кръвна захар) и чувство за отпадналост и глад, обикновено за още въглехидрати. Прекалено честото задействане на този механизъм пък може да доведе до намалена инсулинова чувствителност в дългосрочен аспект, което е като да напишете "Добре дошъл, диабет!" на изтривалката си.

 

Втората, и по-сериозна причина, е, че твърде високите нива на глюкоза в кръвта (стандартно, за такива считат равнища над 7,8 mmol/L) сами по себе си са вредни и могат да поразят кръвоносните съдове и оттам да причинят редица поразии като потиснат имунитет, бъбречна недостатъчност, инсулт, сърдечен удар, загуба на зрение, еректилна дисфункция, невропатия и доста други.

 

Ето защо някои експерти и автори съветват храни с висок ГИ изцяло да се избягват. Ние обаче намираме, че би било прекалено тъжно да се лишим от вкуса на прекрасни неща като картофите и ориза. И това при положение, че съществуват някои елементарни "свалки", които ще ни помогнат значително да понижим гликемичния индекс. Като например:

 

Добавена мазнина. Намажете франзелата с масло и нейният гликемичен индекс ще падне с близо 30%.

 

Добавен протеин. Подобно на мазнината, протеинът забавя храносмилането на скорбялата и вероятно това е механизмът, който му позволява да намали нейния ГИ. Месо с картофи ли чух? Неслучайно някои вкусове са създадени, за да бъдат заедно. Извинявайте, привърженици на разделното хранене.

 

Добавени фибри. Целенасоченото прекаляване с фибри не е нещо, което препоръчваме, но, ако тази възможност, комбинирайте високогликемичните храни с богати на влакнини зеленчуци. Както е в ризотото, например.

 

Останалите можете да видите тук.

Коментари
Помогни повече българи да спортуват
Добави място за спортуване Досега добавени - 2701
Гласувай!
Места за спортуване
Препоръчани
Най-четени
ДФК "Лъвчетата"  9 |
5
Derida  Dance Center  17 |
4.83
Училище за танци "Огледало" - Варна Тауърс |
4
Виж всички препоръчани места за спортуване