Какво ни носи плуването?
Да продължим с явните ползи от плуването:
- то развива всички мускули и добра координация, не е травматичен спорт;
- плуването щади ставите и връзките;
- с плуване изразходвате до пет пъти повече енергия, отколкото с ходене;
- подобрява се работата на органите и на жлезите с вътрешна секреция;
- имунитетът се засилва;
- при децата се стимулира растежът, а при възрастните се забавя остаряването.
Когато плуването е на открито, се съчетават въздух, слънце и вода в чудесна комбинация. Несъмнена е и ползата от морската вода, за която също може да намерите десетки доказателства.
Разликата между спорт и занимания с физически упражнения е голяма. Добре е да се знае, че за изграждането на "плувни" мускули са необходими минимум 4 (четири) години системни тренировки.
Плувните мускули имат специфична функционална структура - богати са на гликоген и митохондии. Няма как да стимулирате изграждането им само с хранителни добавки (например креатин или азотни буустъри). Няма как, трябва си ежедневно плуване!
Добре е да знаете, че ако сте сте занимавали с друг спорт и решите да ставате състезател по плуване, не е достатъчно само желанието. Необходимо е редовните занимания с плуване да започнат от 5-6-годишна възраст, за да може да разчитате на някакви спортни резултати при наличие на талант и добра подготовка.
Някои от вас може би се чудят: как да се понаучим да плуваме сами?
Добре е да имате учител, който да ви даде основата и да ви покаже правилните движения и дишане. Отнема няколко месеца, но е важно да бъдете редовни в заниманията, поне два пъти седмично.
Има и много филмчета в интернет, показващи плувната техника и положението на тялото. Важно е да знаете, че няма бързо и лесно да се научите да плувате. Нека това да не ви отчайва. Самият процес на обучение също е приятно и полезно занимание.
При всички положения е добре треньор да ви погледне и даде някакви съвети, дори и да си мислите, че плувате добре.
Най-важно в началото е заучаването на правилно дишане и основно плувно положениеПри вдишването въздухът се поема с широко отворена уста, а се издиша предимно през носа. При вдишване се напълват белите дробове и корема с въздух и се издиша равномерно през носа. Който се притеснява от координирането на дишане и потапяне на лицето във вода и му е сложно, може да си купи щипка за носа (продават в спортните магазини). Така дишането става като с маска и шнорхел, което е по-лесно. Лошото е, че ако сте без щипката, няма да можете да плувате успешно.
Обикновено обучението започва с привикване с водната среда, дишане и плъзгане. Следва плуване на крака кроул, съчетани с дишане, упражнения за овладяване на стила кроул. Продължаваме с гръбен кроул, бруст и накрая със стил бътерфлай, който изисква специфична плувна мускулатура и обикновено се учи след година-две обучение при децата.
Най-лесно за научаване е плуването по гръб, тъй като лицето е над водата. Когато се съчетаят ръце и крака в координация, е незаменимо занимание за хората с проблеми с гръбначния стълб, за които други спортни занимания са противопоказни.
Повтарям, че плуването се извършва в непривична за възрастното тяло среда и не е много лесно и бързо да се научите да плувате. Затова не се отчайвайте и упорствайте!
Задължително преди заниманията с плуване се правят загряващи и имитационни упражнения на сухо.
За хората, които се занимават предимно със силови тренировки, а плуват само между другото, трябва да ви съобщя една лоша новина: плуването за вас ще е по-трудно. Причината е по-твърдата мускулатура (висок мукулен тонус и липса на разтегнатост и мобилност) и натрупаната мускулна маса.
Много често силовите тренировки без стречинг и съчетание с други занимания водят до скованост и ниска полезност на мускулатурата в плуването, освен, разбира се, и до добър външен вид.
С упорство ще се научите да плувате, независимо от възрастта и обстоятелствата.
На всички, които съм изкушила да опитат с плуване, желая приятни занимания!