Изследването за "Ефекта на млякото като възстановителна напитка след тренировка и последващия апетит и прием на енергия при жените, които спортуват за здраве" в най-общи линии показва, че пиенето на мляко след упражнения намалява апетита.
"В заключение, консумацията на обезмаслено мляко след 30-минутна тренировка със средно натоварване на велоегометър доведе до намален последващ прием на енергия при жените, спортуващи за здраве", гласи изследването.
Работата е там, че, поне по обобщаващият начин, по който е написано, не е така. Проблемът е в начина на провеждане на изследването.
Условията били да се изпие 600мл обезмаслено мляко или 600мл портокалов сок един час преди изяждане на неограничено количество храна и след тренировка. Оказва се, че дамите пили мляко приели средно 193 калории от тези пили сок (тук се смятат както калориите от храната, така и от напитките).
Тук обаче няма отговор на няколко основополагащи въпроса. Изследователите не са тествали дали тренировката има пръст в цялата работа. Също така не са дали алтернатива на напитките. Все пак 600мл вода съдържат точно 0 калории, което е с 228 калории по-малко от млякото. Ако изборът предполага предпочитание за напитка, която не носи калориен принос, то със сигурност резултатите биха били по-различни.
В крайна сметка пропуските в проучването може и да са целенасочени, като целта е да се фаворитизира консумацията на мляко след тренировка, и че това е мъдър план за намаляване на общия прием на калории. В крайна сметка дали е така можем да гадаем. Едно е сигурно - ако трябва да избирате между гигантско количество мляко (защото 600мл са си 600мл, представете си половин-литрова бутилка и водна чаша до половината) или сок, за да намалите общия прием на калории след тренировка, то трябва да изберете млякото. Във всеки един друг случай можете да изберете водата.