Ще си помислите, че авторите на едни от най-великите литературни произведения са били загубеняци, стоящи по цял ден пред пишещата машина (или компютъра при по-младите от тях), носейки 4 чифта очила и без никакъв социален живот. Но не бива. Част от гениите на перото са били и запалени спортисти. Кой и какво? Вижте:
Джак Керуак - американски футбол
Керуак е играл американски футбол като краен защитник. Бързината и пъргавината му печелят пълна стипендия в Колумбийския университет. Там чупи крак още в първата си година. След това отива последователно в армията и по лавиците с книги навсякъде по света.
Албер Камю - футбол
Заболяване от туберкулоза спира футболната кариера на родения в Алжир французин. След оттеглянето си Камю намира време да завърши Алжирския университет. Веднъж той споделя: "Всичко, което знам за морала и задълженията, съм научил от футбола".
Владимир Набоков - тенис, бокс, футбол
Набоков преподава бокс и тенис по време на престоя си в Берлин, но за футбола казва, че е "най-голямата любов в живота." За играта си като вратар в отбора на Кеймбридж споделя: "Футболът бе вятърът, изтрил съзнанието ми по време на доста объркан период".
Дейвид Фостър Уолъс - тенис
Феновете на постмодернистичната американска литература знаят, че тенисът е широко заложен в есетата и прозата на Уолъс. Самият той пише за себе си, че е бил "почти велик млад тенисист". Има дори есе на тема игра на тенис във ветровития щат Илинойс, от който е родом.
Стивън Крейн - бейзбол
Стивън Крейн получава просветление за написването на "Червеният знак за храброст", книгата, донесла му международна слава, именно на футболното игрище. Романът описва реалистично Гражданската война в Америка. Въпреки, че дори не е бил роден по това време, той успява да влезе под кожата на обикновения войник от онова време. Как успява ли? Ето как: "Разбира се, че никога не съм бил в битка. Явно съм получил чувството си за яростта на конфликта на футболното поле."
Очаквайте ското продължението...
А дотогава вижте още интересни материали на Фейсбук фен страницата ни.