Слънцето има своите ползи – повишава настроението като увеличава хормона на щастието, снабдява тялото с витамин D и дава шанс за много външни забавни активности. Но в големи дози, то вреди не само на кожата, а на цялостния ви тонус.
Всички сме изпитвали на гърба си какво става като "прегорим" на плажа например, ала знаете ли защо слънцето толкова бързо ви пие силите и провокира умора?
Дехидратация
В жегите се потим много повече дори да нямаме физическа активност. С потта излизат и ценни витамини и минерали, както и електролити. Това от своя страна може да доведе до сгъстяване на кръвта, което пък кара сърцето да работи на по-високи обороти за да я изпомпа до мозъка.
Важно е в горещините да поемате много течности, по-малко кофеинови напитки, които водят до обезводняване и е пожелателно да хапвате повече плодове и зеленчуци не само заради високото съдържание на вода в тях, а и заради ценните им съставки.
Тялото работи на по-високи обороти
Тялото ви не спира да работи. Когато е студено, то се грижи да поддържате телесна температура, за да сте в кондиция. Същото е и когато е прекалено топло – тогава нонстоп охлажда, за да постигне оптималната телесна температура.
По-активни сте
Топлите дни събуждат желанието ви да сте по-дейни, да прекарвате повече време навън. А през почивката нямате търпение да подкарате джета или водните ски; да се разходите сред природата; да поритате с приятели или да хванете ракетата и т. н.
Всичко това заедно с жаркото слънце уморява организма по-бързо.
Природата цеди
По-чистият въздух, морският бриз, пясъкът, високите върхове, полето – природата действа като стимулант, но както имате въздух и енергия, така в 20 часа сте готови да се мушнете в леглото.
Това е така, защото слънцето потиска нивата на хормона на съня мелатонин и когато залезе изведнъж, той ви "удря" с пълна сила.
Освен това сред природата се будите по-рано и сте по-енергични от ранните часове, което допълнително повишава енергийния разход.