Не всички неща, които ви препоръчва баба за преборване с настинка, са верни. Като например това, че когато не се храниш караш вирусите да умират от глад. Напротив, на тялото са нужни хранителни съставки, за да заздрави имунната система и да забърза възстановяването.
Но не всички храни са полезни при настинки. Според Дайонг Ву , учен от лабораторията по хранителна имунология към университета Тъфтс, има храни, които влияят негативно на устойчивостта на тялото срещу настинката. И понеже зимата е сезонът на настинките, заредете кухнята с имуностимулиращи храни преди да сте хванали нещо. Ако за жалост вече сте, ви разкриваме истината за 5 мита около борбата с грипа.
Мит 1: Най-добрият имуностимулатор е Витамин "C"
Истината: Витамин "D" е също толкова полезен. Хора, които приемат по 0,050 г на ден от него, в продължение на 2 години, имат по-силна имунна система отколкото тези с дефицит на витамина, според скорошно Австралийско изследване
Как действа: Без нормално количество на витамина на слънчевата светлина, Т клетките - основен компонент на имунната система - остават "заспали" и не реагират на навлизащ вирус или бактерия. Най-много витамин "D" се съдържа в рибата. В рибните масла обаче, се съдържат някои мастни киселини, потискащи имунната функция на клетките. Прекаленият им прием, удължава възстановяването на тялото.
Мит 2: Алкохолът пречи на имунната система и увеличава шансовете за хващане на настинка или задълбочаване на симптомите
Истината: Умерената употреба на алкохол, всъщност може да подпомогна имунната система в борбата с инфекцията, според ново изследване на Орегонския университет за здраве и наука.
Как действа: Все още учените не са напълно наясно с точната роля на алкохола, но се смята, че някои от ползите от пиенето са вече известни. Например антиоксидантите, които защитават клетките от свободните радикали, подпомагат имунната система. И откакто се разбра, че бирата е толкова полезна колкото и виното, не е важно какво пиете, а колко! Хората, пиещи много алкохол, са много по-податливи на настинка, отколкото умерените пиячи. Така, че се ограничавайте до 1-2 чаши от любимото питие на ден.
Мит 3: Портокаловият сок държи настинките далеч
Истината: Портокаловият сок може да работи, но хората, които пият по чаша сок от червена боровинка на ден са по-неподатливи на настинка и грип, в сравнение с тези които не пият, според учени от Университета във Флорида.
Как действа: Сокът от червена боровинка има витамин "C" и антиоксиданти подпомагащи имунната система, но също така имат и съставки, наречени проантоцианиди. Те взаимодействат с чревните имунни клетки и ги държат в готовност. Обяснява авторът на изследването д-р Сюзан Пърсивал. С две чаши сок от боровинка на ден, тялото ви ще е готово да се бори с атаките на вирусите.
Мит 4: Пилешката супа направо ги смазва
Истината: Абсолютно! В свое проучване, д-р Стефан Ренард от Медицинския университет в Небраска, доказва страхотното действие на пилешката супа в борбата с настинките.
Как действа: Ренард открил, че пилешката супа действа като противовъзпалително средство, което потиска кръвни тела, засилващи възпалението. В добавка, Японско изследване от 2009 г. разкрива, че пилето съдържа аминокиселини, подобни на лекарствата предписвани при бронхит.
Мит 5: Содата успокоява стомаха
Истината: Всъщност джинджифиловата бира помага повече
Как работи: Дори и малко количество джинджифил може да помогне. Проучване на Рочестърския университет установи, че най-малко 1/4 чаена лъжичка джинджифил, намалява гаденето при 40% от пациентите на химиотерапия. Така че, след като пълните със захар газирани напитки изобщо не са в списъка, се придържайте и към джинджифиловите напитки.