Едно ново проучване, проведено от изследователи от Центъра за мозъчно здраве на Тексаския Университ в Далас, публикувано в онлайн списанието Frontiers in Aging Neuroscience, установява, че физическите упражнения при възрастните помагат за подобряването на тяхната памет, мозъка, здравето и физическата форма. Този извод е особено важен за хората на 50 и повече години, чието здраве трябва да се поддържа с превантивни упражнения.
"Науката е показала, че застаряването намалява психичната ефективност и влошава паметта. Това е когнитивна жалба номер едно при възрастните хора", казва д-р Сандра Чапман, основател и главен директор на Центъра за мозъчно здраве, и водещ учен на проучването. "Това изследване демонстрира огромната полза на аеробни упражнения за паметта на човека и показва, че аеробните упражнения могат да намалят както биологичните, така и когнитивните последици от напредването на възрастта".
За проучването били набрани хора на възраст 57-75 години, които водили предимно заседнал живот. Те били разделени на две групи, като тези от едната били накарани да се занимават с физически упражнения, а останалите били добавени в "списъка с чакащите", т.е. били използвани за контролна група. Аеробните упражнения на "трениращата" група включвали велоергометър или бягаща пътека в продължение на един час, три пъти седмично в продължение на 12 седмици. Резултати за мозъчния кръвоток, сърдечно-съдовата дейност и общото физическо и ментално състояние били отчетени на три пъти - преди, в средата (на 6-тата седмица) и в края на 12-седмичното изследване.
"Сега вече можем да засечем доста по-точно и по-рано мозъчните промени, чрез неинвазивно измерване на кръвния поток с MRI", казва д-р Сина Аслан, основател и президент на Advance MRI и сътрудник на проучването. "Една от основните части на мозъка, където забелязахме по-висок приток на кръв е предния цингуларен кортекс, което показва висока невронна интензивност. Предния цингуларен кортекс е свързан с високите познания в късните години на живота".
Трениращите, които, освен че подобрили производителността на паметта, също така показали по-голямо увеличение в притока на кръв към хипокампуса, частта на мозъка засягана от болестта на Алцхаймер. Д-р Чапман посочва, че използването на неинвазивни техники за образно изследване на мозъка и мозъчните промени идентифицира по-рано подобренията в паметта. Увеличения кръвен поток се откроява като перспективен и чувствителен показател за мозъчното здраве.
"Физическите упражнения може би са едни от най-полезните, евтини и широкодостъпни терапии, които могат да повишат производителността на паметта", казва Чапман. "Тези резултати следва да мотивират всички възрастни да започнат да се упражняват аеробно".
Чапман предупреждава, че физическите упражнения носят селективен или регионални приток на кръв в мозъка.
"В друго скорошно проучване, ние показахме, че комплекс от ментални и физически упражнения могат да доведат до комплексно увеличение на притока на кръв в мозъка, а не само частично", казва тя. "Комбинацията от физическа и умствена активност е най-добрата здравна мярка за подобряване на общото когнитивно здраве на мозъка. Ние сега започваме да разширяваме границите на производителността на мозъка ни в края на живота. Това изследване идва тъкмо на време, за да ни вдъхнови да променим нашето мислене и да наложим активното движение във всяка възраст".