След като в първата част отговорихме на въпроса "Мога ли и аз да се занимавам с йога?" и "Имам ли нужда от йога?", сега ще и разведем из дебрите на различните видове от източното учение.
Йогата е уникална система от упражнения, която помага на организма да не остарява и да се бори с болестите, едновременно с това успокоява нервите и премахва стреса. Редовната практика премахва затлъстяване, депресия, главоболие и много други често срещани заболявания. Може да помогне и при тежки заболявания - епилепсия, диабет и хипертония.
Нищо удивително - йогата, като учение е съвкупност от вярвания и практики, които са възникнали преди хиляди години, с много различни пози, които всеки от нас така или иначе е срещал. Различни движения и упражнения от йогата може да намерите във всеки съвременен фитнес, пилатес и стречинг. Почти всички инструктори ги използват без да знаят, че те са взаимствани от йогата. В действителност йогата е насочена към много направления, ето и някои от тях:
Хатха-Йога - пътят на хармонията със себе си и света чрез тялото, чрез система от физически упражнения и дихателни практики.
Мантра-Йога - път към съвършенство чрез звук, чрез повтаряне на определени думи и фрази в санскрит.
Бхакти-Йога - пътят, който включва Служене, пълното отдаване, безусловната любов към Бог. Основните принципи тук са вяра и любов.
Дхяна-Йога - подобряване, чрез медитация, концентрация, способност за съсредоточаване и отпускане на вниманието.
Карма-Йога - внимателност към действията и постъпките, "осъзнаване, че всяка вълна се състои от малки вълни, милиони малки вълни" (Свами Вивеканада) и че съдбата се гради от нашите малки действия.
Джанни-Йога - път към хармонията чрез знанието, свобода от желание и страсти, а и в крайна сметка - единение с Абсолюта.
Раджа-Йога - "царски път", който съчетава мантра, практика на упражнения и медитаци.
Срещат се около 22 вида йога, но това не е всичко. Йогата се развива и в наши дни, проявява се в нови посоки и понякога е много трудно да кажеш "това е йога, а това - не е".
След като си изберете система, не трябва да се обезкуражавате ако не се справяте перфектно с упражненията. Постепенното и системно трениране ще доведе до постигането на добри резултати. В никакъв случай не трябва да се обезкуражавате, все пак никой не е роден научен.