Разбирането, че трябва да пием по осем чаши с вода на ден хич не е ново и хич не е точно. Поне така смятат учени, които са решили да разбият един мит, подхранван според тях от големите корпорации като Danone и Coca-Cola.
Идеята за редовното пиене на големи количества вода датира от 40-те години на миналия век. И до голяма степен се обосновава на това, че със сигурност не е полезна. А какво по-добро от това да направиш малко пари от продажбата на бутилки с минерална вода.
В крайна сметка, опасно е да бъдеш дехидратиран, а не прехидратиран. Водата влияе върху храносмилането, работата на бъбреците и мозъка. Тя е нужна на всяка една клетка в тялото ни. Това обаче не означава, че трябва да се наливаме с вода, постоянно.
Според д-р Маргарет Маккартни от Глазгоу, автор в BMJ (British Medical Journal - Британското медицинско списание), тялото ни дава достатъчно ясни сигнали от колко вода се нуждае. С други думи, трябва да се вслушваме в жаждата си, а не в масово разпространени заблуди.
"Замислете се за начина, по който тялото обработва водата - в крайна сметка я изпишкваме. Тялото ни регулира много внимателно количеството вода и всеки излишен милилитър се излива", споделя пък д-р Стенли Голдфарб от Университета в Пенсилвания.
Единственото изключение от всичко казано до тук се отнася за хората, които страдат от камъни в бъбреците. Тогава добрата хидратация е ключова за по-лесното разбиване и прекарване на кристалите.
При всички други варианти, прехидратирането просто е безсмислено. Може да пиете колкото си искате вода, но полза - никаква.
Aко тази статия ви се струва полезна, следете ни за още и във Фейсбук: www.facebook.com/Sportuvai.bg
Източник: http://www.huffingtonpost.com