Колегата от Fitwell.bg Кирил Русев ни представя един крайно интересен материал за храната, която се консумира на борда на космическите кораби.
Отговорността за изхранването на американските астронавти, например, не лежи на плещите на някоя верига за бързо хранене, а на Лабораторията за космически хранителни системи на НАСА или SFSL, в случай, че сте се респектирали твърде много. Благодарение на познанията си по английски език успях да разбера, че мисията на въпросното звено е "...по време на полет да осигурява висококачествени хранителни системи, които са удобни и съвместими с физиологичните и психологически нужди на всеки член от екипажа; съответстват на складовия капацитет на космическия кораб; лесни са за приготвяне и консумация в условията на безтегловност."
Настоящият пасаж обаче пропуска да ни запознае с едно обстоятелство, което е особено определящо за състава на космическото меню – когато прекараш повече време в безтегловност, започваш да губиш обонянието си. Точно така. Храната бавно и мъчително става все по-безлична и по-безлична, докато напълно не изгуби очарованието си. Ето защо много астронавти започват да копнеят за люти, кисели и сладки неща, дори и това да не са им били най-любимите вкусове на Земята.
Учените все още не са назовали конкретна причина за тази печална трансформация, но най-вероятното обяснение е във връзка с факта, че когато се лишиш от комфорта на гравитацията, многобройните ти телесни течности просто не се държат по правилния начин. За да компенсират за това, от SFSL влагат много усилия в разработването на крайно пикантни и наситени с вкус и аромат хранителни продукти.
По всичко личи, че яденето в Космоса не същото онова приятно и чревоугодно изживяване, което познаваме в качеството си на трайно обитаващи земната повърхност. Най-малкото масовите боеве с храна се превръщат в доста трудно занимание.