България
Избери друг град
Търси по карта
Търси по Спорт

Смъртоносна зависимост

Прочитания: 172
23.11.2012 10:11 по статията работи: Боян Кърпачев

Или коя е зависимостта по-опасна дори от пушенето?

Коя зависимост е по-смъртоносна от пушенето?

 

Дали бихте се изненадали, ако научите, че отговорът на горният въпрос е зависимостта към фотьойла?!? Едва ли. А може би по-точно е да кажем, бездействието и заседналият начин на живот водят до по-голяма смъртност в световен мащаб от тютюнопушенето.

 

Според проучване публикувано в ежеседмичния медицински журнал The Lancet една трета от възрастното население на планетата, или милиард и половина хора, не извършват препоръчителните 150 минути умерени упражнения на седмица. Забележете "умерени", здравните власти дори не намекват за активно спортуване. Цифрите са дори още по-плашещи при подрастващите. Четири от пет младежи водят заседнал начин на живот. Този нов тип "лайфстайл" води до 20-30% по-висок риск от смъртоносни заболявания спрямо спортуващите.

 

Проучване на Harvard Medical School показва, че 6% от страдащите от коронарна артериална болест и 7% от заболеваемостта от диабет тип 2 в световен мащаб са причинени изключително и само от заседналост.

 

Бездействието е световна епидемия.

 

Няколко са факторите способстващи тази тенденция. Единият от тях е развитието на технологиите. Лошото в случая е, че те стават все по-евтини и достъпни. Друг фактор е достъпният транспорт. Хората вече правят все по-малко усилия да стигнат до работа, магазина, да пътуват. Това е валидно, както за богатите, така и за развиващите се държави. Липсата на ходене и евтините забавления подтикват човека към лесен живот, а това уви е нещото, което го убива

 

Ето и сухата статистика - 43% от американците водят заседнал живот, докато този процент е 17 в Югоизточна Азия. В Европа Сърбия и Малта са първенци с по 70%, а най-малък е процентът в Холандия - 18. Аз лично не мога да повярвам, че цели 18% от холандците не карат колело, но може и така да бъде. Статистика за България липсва.

 

Дали тенденцията е обратима.

 

Въпреки че резултатите от това изследване са отчайваща, решение за проблема има. Просто правителствата и здравните работници трябва да обяснят на хората опасностите от бездействието и да ги призоват да правят повече физически упражнения.

 

Ако това се случи, изследователите от The Lancet обещават милиони спасени човешки животи. Само 25% от заседналите трябва да променят начина си на живот и 1,3 милиона смъртни случаи могат да бъдат предотвратени.

 

Личен план.

 

Освен глобален, този проблем е и персонален. Всеки един от нас трябва сам за себе си да прецени какво би му дала малко физическа активност.

 

Едно скорошно проучване в списание BMJ Open съобщи, че ако човек ограничи времето, което прекарва седнал до по-малко от три часа на ден, то това ще се добави две години към живота му.  

 

Това е една от многото ползи, които можем да имаме от всеки прост акт на активност, в случая - ставане от стола.

 

Просто трябва да си размърдаме задниците.

Коментари
Помогни повече българи да спортуват
Добави място за спортуване Досега добавени - 2701
Гласувай!
Места за спортуване
Препоръчани
Най-четени
Ски зона "Банско"  9 |
3.5
Школа "Salsa con Miguel" на Мигел Родригес 1 |
5
Flowin Bulgaria |
5
Виж всички препоръчани места за спортуване