Защо се целуваме? И не искаме да си отговаряме със "Защото така ни харесва!". Като начало е добре да ви припомним, че целувките изгарят калории. Спомнете си колко, кога и защо, а след това се върнете тук, за да говорим научно. Целуването е странен процес. И трябва да имаме добра причина да го правим, казва науката. Е, точно тя ще ни издаде повече от един основателен довод да се целуваме и ние сме ѝ повече от благодарни, за което!
По време на целувката използваме повече от дузина лицеви мускули, един от които е този, позволяващ ни да сучем. И тук се крие първата причина да обичаме целувките толкова много.
Когато едно бебе суче, мозъкът му отделя хормонът окситоцин, който създава усещането за щастие, невероятен комфорт и връзка между бебето и майката.
Първите документирани сведения за целувката идват от Ведически текстове от 1500г пр Хр, където тя се описва по-скоро като "помирисване". И до днес много култури свързват целуването повече с използването на носа, а не на устата.
Също така дъхът може да ни даде повече информация за здравето на партньора, както и за съвместимостта ни. По време на изследване дали на жени да помиришат тениските на различни мъже и се оказало, че жените предпочитат "уханието" на представители на отсрещния пол, които имат възможно най-различно ДНК от тяхното собствено (за по-здраво поколение). Т.е. ние наистина можем да "помиришем" правилния партньор!
И на последно място (но не и по важност) - контактът. Устните са едно от най-чувствителните места с множество нервни окончания, стимулиращи по-голяма част от мозъка ни дори от гениталиите.
По време на целувката в мозъка ни се образуват няколко вида хормони, които създават нещо подобно на малко празненство - усещане за щастие и еуфория. Ако целувката се превърне в ежедневно преживяване, това води до понижаване на нивото на стрес и може да има дълготраен положителен ефект върху здравето ни.
Хайде, отивайте да се упражнявате!