Електронни цигари. Звучи готино, почти футуристично. Няма да ви се налага да си търсите и огънче. Наравно с Леонардо ди Каприо, Катрин Хийгъл и други секси знаменитости, които сме засичали да пушат електронно още преди да знаем, че такава опция съществува, вече доста от нас гордо могат да се обявят за притежатели на подобно устройство.
В действителност тази новина никак не бива да ви радва. Центровете за контрол и превенция на заболяванията обявяват неприятни резултати от проучванията си по темата за вредата от подобен вид пушене. 1 на всеки 5 никотинозависими има електронна цигара. Последствията от нея могат да бъдат също толкова сериозни, колкото от оригиналните, предупреждават експерти.
Вместо познатият дим, консуматорите на електронни цигари вдишват никотин, примесен с вода, както и други допълнителни вещества, добавящи вкус и текстура. Тъй като поетата субстанция има по-ниско съдържание на канцерогенни вещества, смята се, че електронните цигари са по-безвредни, както за пушачите, така и за минувачите. Но това е само част от картината, предупреждават пулмолозите. След като бъде изпарен, никотинът се влива в кръвния поток през белите дробове и стимулира рецепторите на мозъка. Е-цигарите не разполагат с опасни химикали и дразнители, с които ни застрашават обикновените (катран и други канцерогенни съединения), но създава същата зависимост.
Никотинът причинява сърцебиене, води до повишаване на кръвното налягане, намалява притока на кислород към жизненоважни органи. Вдишването на химически пари може да доведе до допълнителни здравословни проблеми.
Изводът: не се заблуждавайте, че електронните цигари са по-безвредни от добре познатите ни. В крайна сметка, щом никотинът е замесен, винаги има нещо гнило. Модерно е, чувствате се добре, изглеждате добре, или просто имате нужда от цигара. Навярно, въпреки думите ни, няма да се откажете от тях. Електронна или не, цигарата пак ще се озове в ръцете ви след края на четивото. И все пак държим да кажем - днес не си палете.
Подишайте чист въздух в нашата Фейсбук страница.