Сигурно ще се съгласите, че колоезденето е прекрасен спорт, който ви помага да се поддържате в отлична форма. Нещо повече: все повече хора по света го предпочитат пред традиционните форми на туризъм и се отдават на дълги приключения с колела.
Разбира се, за да обиколите света по този начин (и да се уверите сами колко е голям и че спасение дебне отвсякъде), трябва да познавате основните веломаршрути.
Критериите за последните са да имат комфортни пътеки, да избягват натоварени пътища и да пресичат колкото се може повече граници. До момента има 12 трансевропейски веломаршрута и всички са одобрени от Европейската федерация за колоездене.
По пътя на желязната завеса
Нашата страна също ще се включи във велокартата на Европа, и то с трасе от около 1000-1200 км. Последното ще бъде част от тринадесетия трансевропейски веломаршрут, наречен "По пътя на желязната завеса", който се изгражда в момента.
Стартира от Брацигово море като преминава през Ивицата на смъртта (границата между бившите Източен и Западен блок), а сега се проучват ресурсите в южната му част, минаваща през Балканския полуостров.
Общата дължина на този веломаршрут ще бъде 7000 км и ще отнема около 3 месеца. Средното разстояние, което могат да изминават колоездачите, е 20-30 км на ден при насечени участъци и 70-90 км дневно при равен релеф.
У нас с изготвянето на веломаршрута се е ангажирала Асоциацията за алтернативен туризъм, а срокът за изпълнението на проекта е една година – от януари до декември 2011 г.
За съжаление, в него не е предвидено маркиране на пътищата или подобряване на инфраструктурата. Няма как да се поставят и табели, защото у нас, както може да се очаква, няма стандарт за тях и от асоциацията не могат да ги сложат на своя отговорност.
И България на колело
Друг трансевропейски велосипеден коридор, преминаващ и през България, е Евро Вело 6. Родната част от трасето засега се изгражда на парче с помощта на частно финансиране и дарения от различни организации, като в момента се работи по участъка Русе–Силистра. Информация за маршрута ще бъде качена в Интернет, за да може колоездачите да се ориентират чрез GPS.
От май миналата година е стартиран и проектът за Дунавски веломаршрут по Програмата за трансгранично сътрудничество между Румъния и България, която е съфинансирана от ЕС чрез Европейския фонд за регионално развитие.
Проектът има за цел да продължи съществуващия велосипеден маршрут по река Дунав от Будапеща до Черно море, да развие и популяризира различни форми на туризъм по река Дунав и да промотира велотуризма по поречието на реката между България и Румъния като туристическа дестинация. Предвижда се поставяне на табели и знаци на велосипедния маршрут и в двете страни.
А ние силно се надяваме, че скоро ще можем да яхваме колелата си и безпроблемно да разглеждаме Европа по най-здравословния и еко начин, за който се сещаме.