Видеоигрите винаги са представяни в лоша обвивка. Имат прекалено много насилие. Правят ви мързеливи. Оглупявате. Продължителното гледане в екрана е вредно за очите ви. Никога няма да си хванете приятелка.
Но това са лъжи. Видеоигрите не са нито едно от тези неща... Е, добре, може би някои от тези неща са действителност. Но те могат и да ви помогнат да подобрите живота си!
В действителности видеоигрите са особено полезни като инструмент за учене. "Те предлагат елементи, с висока интензивност, която се харесва на мозъка ви", казва неврологът Шърли Флин, главен изпълнителен директор на Blue Marble Game Company. "Те изпълват тялото ви с ендорфин, тонизиращи са и държат мозъка ви ангажиран. И добре разработените игри подобряват вашите умения, чрез динамичните трудности."
Може да видите 4 причини, които сочат, че трябва да прекарвате повече време играейки видео игри. Ако имате нужда от извинение...
1. Подобрява зрението
През 2011 учени от McMaster University, изследвали 18 възрастни с диагнозата "мързеливо око". Според изследователите "също като други форми на възприятие и обучение, видеоигрите изискват откриване на предмети с различна големина и яркост, при силно мотивиращи условия".
Участниците в проучването са установили средно увеличение 30 на сто в зрителната острота, както и значителни подобрения в по-леките случаи на "мързеливото око". Според проучване през 2004 се доказа, че до 58 % се подобрява възприемането на фините разлики, чрез видео игрите. Доктор Дафни Бейвелиър заяви, че "Ако шофирате привечер, при наличието на лека мъгла, може да видите колата пред вас ако сте тренирани на това".
2. Добре е за работата ви
В проучване от 2012 сред 303 лекари, д-р Русър установи, че хирурзите, които "загряват", като играят на видео игри, преди да влязат в операция правят по-малко грешки от техните колеги. Според д-р Русър, играта на видео игри, специално Super Monkey Ball, Silent Scope Star и Wars Racer Revenge съгласуват дейността на ръцете, изчистват невроните пътеки и повишават нивата на допамин.
Дори и ако не ви се налага да извършвате операция, е установено, че тези игри могат да помогнат с дейности, изискващи добри моторни умения и координация.
3. Правят ви по-бързи, по-умни и улесняват вземането на решения
През 2009 университетско проучване, показва, че екшън геймърите са в състояние да вземат решения 25 % по-бързо от останалите хора. Това се дължи на факта, че едновременно възприемат задачата със слуховия и зрителния апарат и успяват да съгласуват действието им в мозъка си.
А сега нека си зададем следният въпрос: Кой трябва да взема бързи и точни решения? Изпълнителните директори, треньорите, капитаните, хирурзите, мениджърите... с една дума победителите.
4. Подобрява социалният ви живот
Според учените има два типа социални игри - конкурентни и такива, в които се изисква сътрудничество. Точно във вторият тип се изгражда връзка между играчите. Според проучване на Зинга сред 100000 играчи на техните он-лайн игри във Фейсбук, 47 % от геймърите казват, че си падат по някой от останалите играчи. А един от всеки десет, казва, че общуването в играта е довело общуването им до по-високо ниво или връзка.