Във втората част на интервюто ни с национала Иван Сираков ще наблегнем на идеята доколко спортното ориентиране е подходящо за децата и защо да изберем точно него, дори и за себе си.
S: Има ли интерес към спортното ориентиране от страна на децата? И коя е най-подходящата възраст, на която може едно дете да започне да се занимава с него?
И: Според мен най-подходящата възраст е 10-12 години, но никога не е късно. Най-добрият ориентировач в България, Кирил Николов, е започнал на 16 години. Мисля, че има интерес от страна на децата, а вече има все повече клубове, които работят сериозно в тази насока. Проблем обаче понякога е, че клубовете нямат достатъчно средства за осигуряване на треньор, а когато няма човек, който да организира тренировките, заниманията и участията по състезания, да поддържа страстта, децата губят интерес.
S: Какви са основните качества, които развива ориентирането в едно дете?
И: Ориентирането като индивидуален спорт развива силен характер в децата, изгражда в тях дисциплина, индивидуалност, любов към природата.
S: А какво ти даде и продължава да ти дава на теб този спорт?
И: Същите неща – изгради ме като човек, подготви ме за живота. След като от 10 годишен започнах да ходя по състезания станах самостоятелен. Ориентирането ме сближи с природата – обиколил съм почити цяла България. Когато бях на 16 години за първи път попаднах в националния отбор и от тогава насам съм обиколил почти всички страни в Европа, както и по-екзотичните - Австралия и Бразилия. Не знам дали това може да се оцени, но според мен е изключително ценно. И въпреки това, все още има места в нашата малка и красива България, които искам да посетя – имаме уникална природа!
S: Най-трудното трасе, на което си се състезавал е:
И:..във Франция – Савойе Гранд Ревард. Преди Световното 2011 година отидохме на подготвителен лагер там, заедно с националния отбор. Една от тренировките бяхме изправени пред най-тежкия район за ориентиране, на който съм бягал. Беше ми много трудно да си представя как изглежда терена от картата. Имаше много камъни, много релеф, много обекти като цяло и всичко това с намалена видимост и трудна за бягане камениста почва. Изключително трудни райони за ориентиране и с удоволствие някой ден пак ще отида там.
S: Я ни разкажи най-смешната си случка по време на състезание
И: Хаха, това пак ще да е във Франция.. на споменатото Световно обаче. След като премина квалификацията на спринтовата дистанция по най-добрия начин за България, защото от максимум 6 състезатели, във финал влязохме 5 (по простата причина, че стартирахме само 5), имахме кратка почивка до финала. Заради няколко дисквалификации обаче стартовия списък беше променен. В началото съотборникът ми Кирил Николов – Дизела трябваше да стартира 2 минути след мен (подреждането е според квалификацията), но след промените се оказа така, че аз бях 2 минути след него. Бях концентриран върху бягането си и не обърнах голямо внимание на това в последния момент... Стартирах добре и намирах точките си една по една. Една контролна точка преди да преминем през финалната арена в средата на маршрута, Дизела ме настигна отзад и викна: "Давай момче, бягай..” и тръгна пред мен, а аз почти спрях за да погледна картата си както трябва. В този момент имах точно няколко мисли в главата си..: "Малее, толкова ли зле бягам, имам само една грешка и тя не беше толкова голяма (5-10 сек), явно Дизела е много здрааавв..”, мислейки, че той ме настига! И така минахме и следващите няколко точки, все с подвиквания от Дизела, а аз губех увереността си, започнах да се чувставам и зле физически, защото "бях застигнат” с 2 минути... Въобще драма и комедия! На предпоследната точка осъзнах, че съм допуснах грешка и аз съм този, който го застига с 2 минути, обаче вече беше късно. Така си провалих бягане, с което щях да попадна в топ 6 на Света и то по изключително комичен начин – по невнимание. По-късно през деня не знаехме да плачем ли, да се смеем ли :) Но днес това е просто една смешна история.
S: Надъхай нашите спортни маниаци и обобщи защо точно спортно ориентиране?
И: В ориентирането ще намерите приятели, здраве, ще намерите разнообразие, ще получите необходимата отмора и енергия от и за ежедневието. Всичко това ще постигнете докато спортувате един спорт на ума и интелекта, който ви предоставя невероятни уникални предизвикателства всеки път. Както ние казваме – няма бивш ориентировач, по простата причина, че веднъж започнал, никой не се е отказал напълно. Жизнено важно е цялата нация да започне системно спортуване, а ориентирането е един прекрасен семеен спорт, който ще ги дари с много положителни емоции!
За да следите всички постижения на Иван Сираков, неговите преживявания по време на тренировки и състезания, можете редовно да посещавате и собствения му сайт - www.IvanSirakov.com. Там ще намерите и почити всичките му карти с наложен GPS сигнал, клипове и снимки.
Ние, от Sportuvai.bg, му пожелаваме огромен успех и много усмихнати моменти занапред. А и искрено се надяваме, че сме успели да запалим повече хора по този интересен спорт - ориентиране.
Още от Sportuvai.bg ще намерите на facebook.com/Sportuvai.bg.