Ново проучване, проведено в Прага в продължение на 12 седмици поставя под въпрос формулата "малко, но често". Обект на изследването били хора, страдащи от диабет Тип 2. Оказва се, че тези от тях, които се хранели обилно само два пъти на ден, отслабнали повече отколкото тези, похапвали сутрин, обед и вечер, въпреки че количеството калории било едно и също.
Как си обясняват учените тези резултати? Противно на очакванията, метаболизмът на участниците, в чието меню присъствали само закуска и обяд, не се забавил, а напротив. Това според специалистите се дължи на факта, че при консумиране на големи количества храна, тялото им работило по-усърдно за преработването й.
Тук обаче е време за уловката: наблюденията са само върху диабетици. Хората, радващи се на добро здравословно състояние, подложени на този режим, показали по-незадоволителни резултати. Когато здрав човек поема повече калории от необходимото наведнъж, излишъкът от енергия се складира под формата на мазнини. Освен това чрез редовно хранене регулирате нивата на кръвната захар, а така контролирате чувството на глад през деня и се предпазвате от преяждане.
Ето защо изпитаният режим на хранене, включващ поне три хранения, остава най-подходящ и практичен.
Още полезни съвети ще намеритe на нашата Фейсбук страница.