Игрите 2020 са все още твърде далеч, но Международният олимпийски комитет явно знае как да поддържа интереса към тях жив. За добро или за лошо, оставаме вие да си прецените.
МОК решиха игрите в Рио през 2016 да са последни за спорта борба, което е меко казано лудост. Ето защо:
1. Борбата е най-старият олимпийски спорт. НАЙ–СТАРИЯТ!
Пещерни рисунки на борещи се хора датират отпреди 15 000 години, а част от техниките използвани днес са изобразени още от древните общества. Борбата е едно от основните събития на оригиналните гръцки Олимпийски игри, както и през 1896, когато са възродени отново. Борбата е ненадминат символ на наследството на спорта в човешката култура, а желанието на МОК да прекрати тази приемственост граничи с глупостта и всички ние трябва да се противопоставим на това.
2. Борбата е олицетворение на олимпийският дух, морал и принципи
Фундаменталната идея на Олимпийските игри е да се съберат различни хора от цял свят и да се състезават в конструктивно и приятелско съперничество. И това не е само някакво евтино PR събитие. Игрите са принудили много страни в безизходица или въвлечени в световни конфликти да се обединяват в името на спорта. А спортът борба е еманация на именно тези ценности. Изправяш се лице в лице с опонента, а след играта си стискате ръцете и се поздравявате взаимно. През 2012 американецът Джордан Бъроус победи Садедж Гоударзи от Иран. Както се знае двете държави са враждуващи, но това не попречи на двамата да се прегърнат след награждаването.
3. Борбата ни е донесла най-големите успехи на Олимпийски игри.
Както ви разказахме по-рано, България има общо 68 (16 златни, 32 сребърни, 20 бронзови) медала от всички издания на Олимпийски игри в историята до момента - последният от тях беше спечелен от Станка Златева (сребро) в Лондон 2012. И като традиционно силен за нашата страна спорт, въобще не ни се иска да отпадне.
4. Борбата е дълбоко навлязла в бита ни
Нека се замислим за момент дали познаваме човек, който се е занимавал с пентатлон или с прескачане на препятствия (като конен спорт) в часовете по физическо възпитание в училище. Аз не, а вие? И не, че тези спортове нямат своите почитатели и силни състезатели, нито това, че са по-малко елегантни или вълнуващи, но борбата си остава доста масов спорт, който все още процъфтява. Като пример ще дадем Олимпиадата в Лондон, където да се състезавали 344 борци от 44 държави.
5. По-добре борба от уейкбординг
Уейкбордингът е много атрактивен за гледане, и предполагам вдигащ адреналина за практикуване, НО... Първо на първо, нямаме си собствена думичка за този спорт и използваме чуждица. Уейкбординг. Второ на второ, нито един от споменатите по-горе доводи не важи за него, т.е. уейкбордигна и борбата са коренно противоположни. И трето на трето, произтичащо от второ на второто, МОК е решил единият да се практикува на Олимпиадата, а другият - не. Трябва да се постараем МОК да вземе правилното решение.
Още от нас на facebook.com/Sportuvai.bg.