"За Бога, братя, купувайте!" е лозунг от близкото минало, който цели да стимулира икономиката. Нищо лошо в това. А "братята" американци, откъдето идват и повечето консуматорски тенденции, са предпочели един от спусъците на повишено потребление да е първият учебен ден. Оттам и ние.
Днес, на първия учебен ден на българските ученици, ще се опитаме да дадем отговор на пригоденото за нашите стандарти "Back to school" пазаруване. Всеки от тримата редактори на сайта ще даде свои три предложения за предметите, които не трябва да се подаряват на децата по случай празника. Ето ги и тях:
Боян:
Удобни обувки. Първо на първо, с какво са заслужили, нехранимайковците му с нехранимайковци, да им се купува каквото и да било? Да не би да са слушали през лятото? Да не би да са прочели задължителните книги за училище? Цяло лято не можеш да ги свалиш от колелото, само пакости правят, а накрая и обувки да им купуваш. Пък и удобни! Че къде го има това?
Освен това има и втори довод. Така и така ще бягат от часове, защо трябва да им е удобно? Няма логика. Трябва обувки с кабарчета. Че да стоят в клас и да не могат да избягат.
Видео игра. В никакъв случай не купувайте нова конзола или нова видоигра за вече притежаваната конзола. И тук децата дори нямат вина. Само си представете какво бихте предпочели вие - да идете на работа (в техния случай да си напишат домашното) или да гледате мач (в техния случай да поиграят на видеоигра).
Всички учебници. И тук доводите са два. Първо, по-леките раници са по-малко вредни за децата. Когато им купите половината учебници и тетрадки, те ще носят два пъти по-лек товар на гърба си, следователно няма да страдат от гръбначни изкривявания.
Второ, децата са разсеяни и губят разни неща. Когато им купите всички учебници, те ще ги изгубят и пак няма да имат. Ако сте предвидливи и им вземете половината, няма да ви е яд за парите, които сте пръснали. Пък и когато някое друго дете загуби своя учебник, вашето ще го намери и вече ще си има такъв.
Александра:
Костюм по ваш вкус. В огромен процент от случаите мнението на децата ви относно dresscode-a им не съвпада с вашето. Оттук драмата става пълна. Мощен порой от сълзи, крясъци, истерично гърчене, блъскане и въргаляне по пода - картинката ви е ясна. Спестете си я. Спестете и мрачното настроение на детето си в най-важния за него ден от годината (след рождението му и Коледа).
Животинче. Да се бяхте сетили за това през лятото. Сега трябва да подминавате зоомагазините на бърз ход поне до месец май, както и да не заглеждате бездомни, симпатични, квартални кучета. Животно вкъщи е равно на нулев интерес към домашните, наказания и велики скандали всяка вечер. Няма нужда.
5-етажна торта. Няма как да не празнувате настъпването на новата учебна година, това го знаем. Просто ви съветваме да не го правите по възможно най-грандиозно-калоричния начин. Ако държите на торта, поне намалете етажите ѝ. Всяко дете си мечтае за шоколадов дворец с бонбони, захарни пръчици, сметана и дъвки, но едва ли ще откаже и по-скромна, малка, сладка колибка, покрита с плодове и мед.
Ивана:
Раница с любимия анимационен герой. Или несесер, химикали, моливи, скицник и всякакви други пошли джунджурии. Разбираме, че искате децата ви да се радват на училищните си принадлежности. Лика на героя от любимото детско филмче задължително привлича вниманието и обожанието на детето. Само че има един проблем: модата сред рисуваните герои се мени по-бързо от тази при новите модели смартфони. Да сте чули някога детето ви да се прехласва по Ю-Ги-О, костенурки нинджа или покемони. Тези някогашни фаворити на мъниците днес са запратени в небитието. Същата съдба в най-скоро време ще застигне и бакуганите, а следователно и раницата, украсена с техните образи. По-добре заложете на класиката. Моята първа раничка беше на Мечо Пух. Носих я до 4-ти клас. Без да мрънкам за нова.
Мобилен телефон. Я си помислете кога си купихте (или ви купиха) първия джиесем. Едва ли е било малко след като се научихте да си връзвате обувките. Децата нямат нужда от подобни джаджи. Достатъчно е да имате телефонния номер на класния ръководител, за да държите връзка с нея/него, в случай че възникне проблем. Ако все пак държите да имате постоянна връзка с малкия ученик, моля ви не го дарявайте със смартфон последен писък на модата. Последното, което искате, е детето ви да информира приятелите си във Фейсбук коя буквичка взимат днес, вместо старателно да я изписва в тетрадките си.
Скъпи тетрадки. Мда. Смятате, че красивите тетрадки ще насърчават прилежност и краснопис у малчугана, затова избирате тези с най-цветни и луксозни корици и листа. Ето грозната истина - въпросните пособия се превръщат в парцали точно един месец след употребата им. Няма друг вариант, имайки предвид че в раницата те правят компания на тонове други учебници и тетрадки. Пък и корицата на вече омачканата тетрадка рано или късно ще бъде допълнително обезобразена с мастилени рисунки, резултат от някой скучен час.
Още забавни идеи можете да почерпите на Фейсбук страницата ни.