Гледате мач, но сте спрели звука на телевизора, защото коментарът ви отегчава. Ще е интересно да знаете, че думите на коментаторите всъщност са истина. Ето една класация, която ще го докаже.
Победата е по-сладка, след горчива загуба - учени от университета в British Colombia, твърдят, че според тяхното изследване, колкото повече несгоди е преживял човек, толкова повече е способен да се радва на по-добри времена. То е проведено сред около 15 000 човека и резултатът е следният: след несполука, способността на човек да се радва на хубавите случки нараства с 15%. Защо? Когато на човек му се случи нещо лошо, той очаква хубавите моменти да са по-малко. Затова е решен да се отдаде изцяло на радостта от тях.
Този човек е роден лидер - при изследване на 4 000 двойки близнаци е открит "лидерският ген". Той е отговорен за 25% от лидерските способности у човека. Останалите 75% вероятно идват от възпитанието и личния опит на индивида.
Перфектността се дължи на тренировките - честото сменяне на фокуса на тренировката води по-добри резултати. Това разкриват от университета в Southern California. Например: при баскетбола ще имате по-добър резултати, ако освен да тренирате стрелба от фал линията, тренирате стрелба и от зоната за 3 точки. Разнообразявайки тренировката подобрявате способността на мозъка да се учи.
Човек се учи от грешките си - ако сте на път да повторите грешка от миналото, мозъкът ви изпраща предупредителен сигнал, още преди да сте се замислили, твърдят от университета в Exeter. Минали изследвания са показали, че мозъкът научава повече, когато сбъркате в сравнение с случаите, когато сте прави. Това разбира се, не е гаранция, че няма да направите два пъти една и съща глупава грешка.
У дома и стените помагат - Отборите домакини печелят повече от 60% от случаите, според Североизточният Университет (Northeastern University). Фамилиарността на играчите със заобикалящата ги среда и способността на феновете да влияят на съдията са може би обясненията за "домакинското предимство".