Суровоядството е хранителен режим, включващ единствено сурови или сушени плодове, зеленчуци, ядки, семена, олио и кълнове. Идеята на този режим е да достави на тялото енергия от натурални източници на витамини, минерали и ензими. Човешкото тяло е жив организъм, който, за да бъде здрав, трябва да получава живи храни, вместо термално обработени, "бързи" храни или мъртви и след това сготвени животни.
Ако обърнем внимание на анатомията на човешкото тяло, ще забележим, че хората не разполагат с "инструменти", които да им помагат при храненето. Нямат остри зъби или нокти, с които да разкъсат животно. Но могат да се хранят с плодове и зеленчуци – храни, които могат да откъснат и да сдъвчат, без да има нужда да готвят. Всъщност хората са единствените живи същества, които ядат готвена храна, и по този начин се лишават от важни хранителни вещества, които преди това са били в идеална за консумация форма.
Ензимите в суровите храни ни помагат да абсорбираме всички полезни вещества и подпомагат храносмилането. Тъй като тези ензими се съдържат в храната, организмът не трябва да ги отделя допълнително и по-този начин спестява енергията си. Ето защо суровоядството дава енергия и намалява нуждата от външни стимуланти като кафе или енергийни напитки.
Консумацията на сурови храни засилва имунната система и помага да се справим с болестите, без да разчитаме на лекарства, които по-скоро замаскират проблема, отколкото да се справят с него. Тъй като са богати на витамини и минерали, суровите храни подобряват външния ни вид и ни правят по-жизнени.