Те са богати, известни и с винаги търсещ дух. Тези авантюристи могат да бъдат кумири на молиони хора заради своята решителност и целеустременост.
#1 Стив Фосет. Първият човек осъществил обиколка на света с балон с горещ въздух. Сам. Освен това е записал други 116 рекорда на името си.
Американецът държи световни рекорди за пилотиране на балони, дирижабли, самолети, планери. Прави пет неуспешни опита да обиколил света соло, дори оцелява след падане от близо 9-километрова височина в Коралово море. През 2002 година той най-накрая прави успешна обиколка за 14 дни, 19 часа и 51 минути.
Загива в самолетна катасрофа в Сиера Невада, пилотирайки частния си самолет.
#2 Амир Клинк. Бразилецът, който обикаля сам Антарктида.
Мореплавателят, роден в Сао Пауло през 1955, е известен със своята обиколка "Антарктида 360", която успява да завърши сам за 79 дни през 1998 г.
Той написва седем книги за своите приключения, една от които е "От полюс до полюс", описваща продължилото 642 дни покоряване на двата полюса.
#3 Антоан дьо Сент-Екзюпери. Аворът на "Малкият принц" получава вдъхновение, когато се разбива в Сахара, опитвайки да подобри рекорда за полет от Париж до Сайгон.
На 30 Декември 1935 в 2:45, след 19 часа и 44 минути във въздуха, Сент-Екзюпери, заедно с втория пилот навигатор Анри Прево, се разбива в пустинята Сахара. Те се опитват да счупят рекорда за полет от Париж до Сайгон - популярно въздушно състезание с награда от 150 000 франка. Техният самолет е Caudron C-630 Simoun.
#4 Тор Хайердал . Плава 4 000 мили в Тихия океан на собственоръчно изработен рафт, за да докаже теорията си.
Тор Хейердал (1914 -2002) е норвежки етнограф и пътешественик, който става известен със своята експедиция Kon-Tiki през 1947 г, в която плава 6 900 км (4 300 мили) през Тихия океан в собственоръчно построен сал от Южна Америка до архипелага Туамоту.
Целта на Kon-Tiki е да докаже, че няма техническа причина, използвайки само материали и технологии от предната епоха, това пътуване да не бъде осъществено. Въпреки че в експедицията използва някои модерни уреди, като например радио, часовници, диаграми, секстант и ножове, Хейердал твърди, че това не пречи да се докаже, че самият сал може да направи пътуването.
Хейердал и малък екип отиват в Перу, където сглобяват сал от трупи и други местни материали в местен стил, както е записано в илюстрации от испанските конкистадори. Пътуването започва на 28 април 1947 година. Хейердал и още пет негови спътници прекарват на сала 101 дни в Тихия океан, преди да заседнат в риф край остров Рароя в архипелага Туамоту на 7 август 1947 година.
Очаквайте продължение...