Провеждат се курсове и практически занимания. Тук ще откриете квалифицирани инструктори, които ще помогнат за Вашето по-нататъшно развитие в тази сфера.
Основата на пещерното дело в Смолян е положена от група към Чепеларския пещерен клуб през 1981г. Неин ръководител от самото начало е бил г-н. Т. Тодоров. Групата до 1984г. провежда 35 еднодневни и 20 двудневни екскурзии. Тя се отделя като самостоятелен клуб на 06.12.1984г., като е избран управителен съвет в състав:
- председател: Тодор Тодоров
- зам. председател: А. Димитров
- секретар: М. Пичурова
- зав. НИД: А. Згуров
- Васил Аршенов
- Златко Андонов
- Тодор Чолаков
През 1985г. в клуба вече членуват 96 члена. Провеждат се 30 еднодневни и двудневни екскурзии и 8 многодневни. Следващите четири години членският състав се увеличава – 1986г. – 128члена; 1987г. – 139 члена; 1988г. - 154 члена. Експедитивната дейност се запазва на високо ниво. В учебния процес се включват почти всички членове на клуба.
Тези години са кулуминация в дейността на Смолянския пещерен клуб. Като главна заслуга за това има тогавашния негов председател г-н. Тодор Тодоров. Като учител с дългогодишна практика той успява да събуди страстта у много млади хора към откривателството и екстремното свързан с пещерите.
За съжаление след 1990г. трудностите в страната се отразяват негативно и върху развитието на клуба. През 1995г. в пещера "Потока" над кв. Влахово на Смолян загива един от най активните и дейни членове на клуба Васил Аршенов. Постепенно проявите на клуба стават спорадични и спира учебно- тренировъчния процес.
На 06.02.2001г. с учердително събрание съгласно новите закони и разпоредби се възражда отново клубът по спелеология. Клуба вече има ново име КСЕТ “Мурсалица” с управителен съвет: председател: Алекси Коджебашев, подпомаган от Емил Ковачев и Тодор Сираков. През 2003г. КСЕТ “Мурсалица” вече има 30 члена. Провеждат се за първи път от години курсове за званието пещерняк.
За да оцелее клуба и да има стабилно развитие ръководството реши да започне и комерсиална дейност като разработва туристически маршрути в Средните Родопи и предлага интересни възможности за приключенски туризъм. Това не се прави самоцелно, а ще послужи като база за развитие на последователската и спортна дейност на клуба. Основните цели на клуба остават откриването и изследването на пещери, повишаване на уменията и знанията на своите членове, подържане на редовен спортно-тренировъчен процес и участие в състезание от такова естество.