България
Избери друг град
Търси по карта
Търси по Спорт

Четете ли листовките на лекарствата

Прочитания: 217
06.12.2012 10:12 по статията работи: Боян Кърпачев

Или какво пише с дребен шрифт по листовките на лекарствата

Задължение на всеки приемащ дадено лекарство, дори и предписано от лекар, е да прочете листовката на продукта. Това е като споразумението, което всеки от нас подписва преди получаването на дадена услуга. И както всяко друго споразумение, било то с банка или с мобилен оператор и тук си има текст, написан с дребен шрифт.

 

Всеки от нас инсталира компютърни програми и всеки от нас слага отметката, че е прочел и се съгласява с "лицензионното споразумение". Аз обаче не познавам човек, който да е седнал да чете тези споразумения. 

 

С лекарствата въпросът е по-различен. Тук залагаме на карта собственото си здраве. И със сигурност повече хора четат листовките. Но все пак, знаем ли какво приемаме и какво би ни причинило даденото лекарство?

 

Ние всички спортуваме. Надяваме се и вие :). А когато спортуваме е съвсем възможно да получим травма. Травма е много общо казано, но така няма да се фокусираме върху определен лекарствен продукт.

 

Та, правя аз едно търсене в интернет за "листовка лекарство за травми" и се зачитам директно в частта "нежелани ефекти". Всичко започва мило, но с нотка на "ама и другите го правят, не сме само ние". Цитирам: "Както всеки друг лекарствен продукт, ...... може да предизвика нежелани реакции." Ама докога ще се оправдаваме с другите?!?

 

И после се продължава със заплахите.

 

Първото, което виждам е, че на бременните не им се полага да имат травми. Или поне трябва да са консултирани от лекар или фармацевт преди употреба.

 

Второто нещо, което ми се набива на очи е егоизмът. Всяко лекарство си е самодостатъчно и ако решите да съгрешите с друг медикамент трябва непременно да се консултирате с вашия лекар или фармацевт.

 

И ще завърша с изброяване на нежеланите ефекти: Обрив с образуване на мехури, уртикария, пруритус, екзема, алергични реакции. И тук се питам защо използват думата "пруритус"? Мен лично ме хваща повече страх да не получа пруритус, отколкото сърбеж, каквото всъщност означава.

 

В по-редки случаи може да се наблюдава подуване на лицето, устните, езика, или ларингса, тежест в гърдите и задух. За лекарствата, които се приемат под формата на таблетки или капсули е в пълна сила възможността от стомашна болка, гадене или диария.

 

И всичко това, ако решите да лекувате изкълчен крак. Даже и не ми се мисли какво може да причини лекарство за камъни в бъбреците.

 

Важно е да отбележим, че това са изолирани случаи и тези реакции се проявяват сравнително рядко, но това може да бъде повод да се замислим доколко полезните неща не ни вредят.

 

Като заключение мога да кажа само едно. В мен се пробужда дилемата дали всъщност да не си оставя травмата нелекувана, ако се налага да си счупя другото здраве покрай лекуването й.

 

*** Текстовете са извадени от листовките на пет произволно избрани продукта, а цитирането няма за цел дискредитирането на дадено лекарство.

Коментари
Помогни повече българи да спортуват
Добави място за спортуване Досега добавени - 2701
Гласувай!
Места за спортуване
Препоръчани
Най-четени
ДЮФК Национал 1  4 |
4.5
Плувен басейн на НСА "В.Левски"  11 |
4.5
Derida  Dance Center  17 |
4.83
Виж всички препоръчани места за спортуване